شـــارونــــا

گروه بازرگانی شارونا

تهران - ولنجک

خیابان ارغوان - کوچه دوم

22179204 021

09129459825

شنبه تا چهارشنبه: ۹ تا ۱۷

پنجشنبه: ۹ تا ۱۳

7 نوع از مهم ترین انواع پسته ایرانی

پسته ایرانی دارای انواع مختلفی است که در ادامه با مهم­ترین آن­ها آشنا خواهیم شد:

1. پسته بادامی

 

یکی از انواع پسته­های درجه یک ایرانی پسته بادامی یا پسته سفید است. پسته بادامی از محصولات استان­هایی چون خراسان، کرمان و یزد می­باشد. این پسته به دلیل ظاهر کشیده­ای که داشته پسته بادامی نام دارد. ظاهر آن سفید است و دارای پوسته کدری ­می­باشد.

پسته بادامی در سایز 26 تا 38 وجود دارد و از نظر قیمت نیز در سطح مناسبی است.

2. پسته فندقی (اوحدی)

 

پسته­های فندقی در ایران یکی از بهترین و خوشمزه­ترین انواع پسته­ها هستند. مغز این پسته سبز رنگ و بسیار لذیذ است. از نظر سایز، پسته فندقی در اندازه 28 تا 40 قابل تولید است. این نوع پسته اگر چه در اکثر شهرهای کشور قابل کشت است اما در کرمان میزان تولید این پسته بیشتر می­باشد. این پسته در زمینه صادرات، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

3. پسته اکبری

 

پسته اکبری نیز کیفیتی فوق­العاده دارد و در دسته پسته­های خندان قرار می­گیرد. این پسته در کل دنیا شناخته شده است و در بیشتر کشورها، به عنوان پسته ایرانی معروف است. تولید و کشت پسته اکبری در سایز 20 تا 28 انجام می­شود. استان­هایی چون استان کرمان، سمنان و خراسان بیشترین نقش را در تولید این پسته دارا می­باشند.

این پسته دارای شکلی کشیده و بسیار خوش­فرم است. این موضوع سبب شده در زمینه صادرات موردتوجه ویژه­ای قرار گیرد.

4. پسته کله قوچی

 

این نوع پسته با نام تجاری جامبو در کل دنیا شناخته شده­است. در بین پسته­های ایرانی، پسته کله قوچی درشت­تر می­باشد. به دلیل کشت زیاد در کشور، دارای قیمت مناسب­تری در مقایسه با دیگر پسته­هاست. پسته کله قوچی در سایز 20 تا 28 تولید می­گردد.

این پسته به کشورهای بسیاری به ویژه آلمان و کشورهای عربی صادر می­شود.

5. پسته احمدآقایی

این پسته خندان نیز بسیار پرطرفدار و محبوب است. پسته احمدآقایی در سایز 23 تا 32 قابل کشت است. در رابطه با کشت این پسته نیز استان کرمان پرچم­دار می­باشد. تقریباً 90 درصد از پسته­های احمدآقایی به خارج از کشور صادر می­شوند. این پسته دارای مغزی سبز رنگ و پوسته­ای نازک و قرمزرنگ است.

پسته احمدآقایی نیز همچون پسته بادامی حالت کشیده­ای دارد.

6. پسته ممتاز

 

این پسته دارای طعم بسیار لذیذی است و می­توان گفت در بین انواع پسته­ها، طعم آن برتری دارد. شکل پسته ممتاز نیز بادامی می­باشد.

7. پسته سفید نوق

 

سفید نوق یکی از قدیمی­ترین پسته­های رفسنجان است. این نوع پسته دارای میوه­ای کوچک و بادامی شکل است و از مغزی سبزرنگ برخوردار است. این پسته جزو پسته­های زودرس می­باشد که برداشت آن در اواسط ماه مرداد انجام می­شود.

مقالات پیشنهادی

قیمت زعفران گرمی

راهنمای صادرات زعفران به دبی

صادرات زعفران به دبی، امروزه به عنوان یک تجارتی که بسیار پرسود و همچنین کم ریسک می‌باشد، شناخته شده است. بطور کلی

خوردن کشمش در صبح

صادرات کشمش به روسیه

صادرات کشمش به روسیه به عنوان یکی از کالاهای غیرنفتی کشورمان، از دیرباز تا به امروز همچنان ادامه داشته است. زیرا این محصول

زعفران مرغوب قائنات

صادرات زعفران به ترکیه

زعفران یا همان طلای سرخ یکی ازادویه‌های محبوب در کل جهان می‌‌‌باشد و ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین کشورهای تولید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *