شـــارونــــا

گروه بازرگانی شارونا

تهران - ولنجک

خیابان ارغوان - کوچه دوم

22179204 021

09129459825

شنبه تا چهارشنبه: ۹ تا ۱۷

پنجشنبه: ۹ تا ۱۳

بررسی ویژگی‌های پسته رفسنجان

حتما نام پسته رفسنجان هنگام خرید پسته به گوشتان خورده است. پسته‌ای مرغوب و پرطرفدار که سوغات پرخاصیت شهرستان رفسنجان می‌باشد. معمولا تاجران پسته خرید خود را در این شهر انجام می‌دهند که امروزه با اینترنتی‌ شدن خریدها، شما می‌توانید قیمت پسته مرغوب رفسنجان را به آسانی در سایت‌های معتبر اینترنتی که توسط فعالان در عرصه تولید، خرید و فروش پسته اداره می‌شود، مشاهده نمایید.

اگر می‌خواهید ضمن صرفه جویی در وقت خود، از خرید پسته با کیفیت و مرغوب  بدون واسطه بهره‌مند شوید، بهتر است از فروشگاه‌های مورد اطمینان اینترنتی کمک بگیرید. گروه بازرگانی شارونا طی سال ها فعالیت تخصصی در این عرصه، سعی می‌کند در این نوشته به معرفی ویژگی‌های پسته رفسنجان بپردازد تا با اطلاعات کافی این پسته مرغوب را تهیه نمایید.

 

پسته رفسنجان

 تعریف پسته

این محصول، گیاهی از خانواده پسته‌سانان (Anacardiaceae) می‌باشد که به نوعPistacia تعلق دارد.

پسته‌سانان که یکی از خانواده‌های مهم گیاهان محسوب می شوند، دارای ۶۰ جنس و ۶۰۰ گونه متفاوت می‌باشند.  در این میان پسته‌های اهلی به Pistacia vera تعلق دارند که در شهرهای رفسنجان، دامغان، کرمان، قم و قزوین یافت می‌شوند. پسته‌های وحشی نیز غالبا در کوهستا‌ن‌های خشک و نیمه خشک استپی ایران و ارتفاعات ۷۰۰ تا ۳۰۰۰ متری سطح دریا می‌رویند. در ایران چهار گونه پسته وجود دارد که با نام‌های vera، Atlantica، khynjuk و mutica شناخته می‌شوند.

همچنین عنوان می شود که احتمال دارد، منشا درخت پسته (Pistachio)  از مناطق شرقی یا مرکزی آسیا باشد. این نوع درخت درکشورهایی مانند ایران، ترکمنستان،سوریه و غرب افغانستان رشد می‌کند.

 

آمریکا و رشد چشمگیر پسته در آن

پسته در ایران دارای قدمت هزار ساله می باشد و در زمان های بسیار دور این محصول در ایران کاشت می‌شد. اما  کاشت پسته درآمریکا در حدود ۸۹ سال پیش و با کاشت بذر پسته ایرانی آغاز شده است.

در سال ۱۹۷۹ و طی گروگان گیری سفارت آمریکا و ایجاد تحریم  علیه ایران، این کشور از فرصت عدم حضور ایران در بازار جهانی پسته نهایت استفاده را برد. در سال های جاری نیز حتی کشور هایی که مایل به خرید پسته ایران بودند به دلیل تحریم ها و محدودیت های آن نتوانسته اند پسته رفسنجان را بخرند و این تاثیر زیاد در بازار پسته کشور داشته است.

همچنین بالا رفتن درخواست خرید پسته از کشور چین و افزایش قیمت این محصول در چین نیز باعث افزایش تقاضای خریداران برای پسته آمریکا شده است. این تقاضا به حدی بود که در سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ میزان صادرات پسته از آمریکا به چین ۱۴۶ درصد افزایش پیدا کرد.

البته دلیل مهم تر توسعه پسته در آمریکا، وجود تعرفه ۲۴۲ درصدی  بر روی پسته های وارداتی می‌باشد که آمریکا مشخص کرده و همچنین امکان صادر کردن پسته به نیز به این کشور وجود ندارد که یک بازار فعال مصرف پسته برای ایران محسوب می‌شود.

دلیل محبوبیت پسته رفسنجان

در مناطق مختلف ایران پسته کاشت میشود که شامل دامغان،کرمان، خراسان و .. می‌شوند. اما بهترین نوع پسته در رفسنجان وجود دارد که دلایل آن را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مناسب ترین راه تشخیص پسته مرغوب و یا شاید آسانترین روش آن خوردن و چشیدن پسته می‌باشد. آجیلی که  طعم و مزه نامتعارفی داشته باشد، یعنی یا زیاد شور یا بی مزه و یا ترش باشد گزینه‌ی مناسب برای خوردن نیست. به عبارتی پسته رفسنجان از نظر طعم و مزه حرف اول را میزند.یکی دیگر از ویژگی‌های این پسته شکل و ظاهر آن می باشد. یعنی این محصول رفسنجان نسبت به همه نمونه های مشابه خود شکلی منحصر به فرد دارد.

از دیگر از ویژگی های یک پسته با کیفیت میزان چربی موجود در آن می‌باشد که هرچی چربی پسته بیشتر بود، می توان گفت خوشمزه تر است و پسته رفسنجان چربی مناسبی در ترکیبات خود دارد که طعم آن را بینظیر میکند.

عامل دیگر تفاوت این نوع پسته با دیگر محصولات فاصله کاشت آن از سطح دریا و آب و هوای گرم و مناسب رشد پسته می‌باشد. چرا که پسته در هر نوع آب هوایی طعم و مزه متفاوتی دارد. همچنین درصد رطوبت این محصول نیز باعث ایجاد طعمی لذیذ و متفاوت در پسته می شود.

پسته رفسنجان

 

 

ترکیبات چربی موجود در پسته رفسنجان

ترکیبات چربی که در این نوع پسته وجود دارند، شامل موارد زیر می‌باشد:

  • اسید چرب اشباع شده حدود ۱۵ درصد
  • اسید چرب اشباع نشده به میزان ۱۵-۳۵ درصد
  • اسید چرب تک اشباع نشده حدود ۵۰-۷۰ درصد

خواص پسته مرغوب در رفسنجان

  • اسید چرب مفید در پسته، رشد موهای شما را افزایش می‌دهد و از آنجایی که پسته منبع سرشار از بیوتین است، مصرف همیشگی و به اندازه آن موجب جلوگیری از ریزش موها می‌شود.
  • پسته، یکی از منابع غنی پروتئین محسوب می شود و حاوی اسیدهای آمینه ضروری برای بدن به مقدار بهینه است.
  • این محصول پرخاصیت مقدار بالایی ویتامین B1 (تیامین) و B6 (پیرودوکسین) نیز دارد.
  • هر اُنس از مغز پسته، حاوی ۶۰ میلی گرم فیتوسترول است، ماده‌ای که باید ۱ تا ۲ گرم روزانه به منظور کاهش کلسترول خون مصرف شود.
  • پنج گرم کربوهیدرات و سه گرم فیبر نیز در هر اُنس مغز پسته موجود است.

آب و هوای رفسنجان چه تأثیری در کیفیت این محصول دارد؟

رفسنجان آب و هوای خشک و بیابانی  دارد که مقدار بارندگی در این شهر مانند اکثر مناطق کویری و مرکزی ایران می‌باشد. به طور کلی این شهر و کلا استان کرمان به دلیل همسایگی با کویر اقلیمی خشک دارد.

این ویژگی‌های آب و هوایی باعث ایجاد طعمی منحصر به فرد و متفاوت در پسته رفسنجان می‌شود. در واقع می‌توان گفت که پسته، در  آب و هوای خشک و رطوبت پایین کیفیت مطلوبی خواهد داشت. در مجموع پسته مرغوب باید در منطقه ای کشت شود که تابستان‌های خشک و گرم (کمتر از دمای کویری) و زمستان هایی باسرمای متعادل داشته باشند.

در این مطلب متوجه شدیم که موقعیت جغرافیایی تاثیر زیادی در طعم مطلوب پسته دارد از همین رو  پسته ای که در کشور خودمان و در دامغان و یا خراسان کاشت می‌شود، طعم و مزه متفاوتی با طعم و پسته رفسنجان خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید با گروه بازرگانی شارونا تماس بگیرید.

مقالات پیشنهادی

مدارک لازم برای صادرات زعفران

تعیین مدارک لازم برای صادرات زعفران

ایران از بزرگترین تولیدکنندگان زعفران جهان است. زعفران علاوه بر استفاده‌های خوراکی در موارد دارویی نیز کاربردهای زیادی دارد. دیگر تولیدکنندگان زعفران

تعرفه صادرات پسته

بررسی تعرفه صادرات پسته

پسته از خشکبارهای محبوب جهان محسوب می‌شود که در کشورهای محدودی باکیفیت مرغوب تولید می‌شود. کشور ایران در لیست کشورهایی با مرغوب‌‌ترین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *