شـــارونــــا

گروه بازرگانی شارونا

تهران - ولنجک

خیابان ارغوان - کوچه دوم

22179204 021

09129459825

شنبه تا چهارشنبه: ۹ تا ۱۷

پنجشنبه: ۹ تا ۱۳

تعیین قیمت جهانی زعفران

بارها به این موضوع اشاره شده است که زعفران به عنوان یک ادویه گران قیمت محبوبیت زیادی در میان مردم دارد. از دلایل این موضوع در کنار عطر و رنگ فوق العاده در پخت و پز و مصارف غذایی، خواص دارویی و درمانی بسیاری که دارد می‌باشد. با شناخته‌تر شدن زعفران افراد زیادی از این محصول در صنعت خود استفاده ‌می‌کنند. در چین و اروپا از زعفران به عنوان مصارف دارویی بهره‌گیری زیادی ‌می‌شود؛ در نتیجه کیفیت زعفران وارداتی به این کشور‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. زعفران در صنعت صادراتی به صورت‌های جزئی و فله‌ای به فروش ‌می‌رسد. برای زعفران صادراتی بسته به نوع، کیفیت و مواردی از قبیل بسته بندی و غیره تعرفه‌های متفاوتی تعریف ‌می‌شود. ما در ادامه این مطلب به بررسی قیمت جهانی زعفران خواهیم پرداخت.

چگونگی تعیین تعرفه زعفران صادراتی

تجارت زعفران در هر کشور نرخ مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل نمی‌توان به صورت دقیق یک نرخ ثابت را برای تعرفه جهانی زعفران مشخص کرد. عوامل متعدد بسیاری بر این موضوع تاثیر دارند:

 • میزان تولید و برداشت زعفران در سال
 • نوع زعفران تولید شده
 • زمان صادرات
 • سطح کیفیت محصول
 • برند زعفران
 • بسته بندی زعفران
 • استاندارد‌ها و گواهی‌های زعفران صادراتی
 • تعرفه‌های گمرکی
 • حجم زعفران برای معامله
 • چگونگی ارسال و حمل و نقل زعفران
 • خریدار(حقیقی یا حقوقی) و یا کشور مقصد

قیمت جهانی زعفران

قیمت جهانی زعفران به دلار

از آنجایی که زعفران کالایی شناخته شده در بسیاری از کشورهای جهان است و به بسیاری از نقاط جهان توسط کشور ما صادر ‌می‌شود، لازم است تا درباره قیمت جهانی زعفران صادراتی بدانیم. تاجران و صادرکنندگان برای تعیین قیمت هر کیلو زعفران با دلار و یا یورو سر و کار دارند. ایران در صادرات زعفران حرف زیادی برای گفتن دارد اما با توجه به نداشتن پشتوانه قوی و وجود کمبود در زمینه‌های حمایت داخلی، قدرت و اختیار گرفتن تعیین حقوق قانونی و تعرفه آن در عرصه تجارت جهانی برای کشور ما امکان ندارد. برای تعیین قیمت زعفران در کشور ما با توجه به مواردی که پیش‌تر ذکر کردیم و با در نظر گرفتن نرخ لحظه‌ای دلار، ‌می‌توان قیمت زعفران را محاسبه کرد.

البته با توجه به نوسانات نرخ ارز و شرایط و قوانین مختلفی این میزان ثابت نمی‌مانند و دچار تغییراتی ‌می‌شود؛ در نتیجه باید به نرخ روزانه دلار برای تجارت زعفران آگاه بود. همچنین قیمت جهانی زعفران به نسبت کشور مقصد متفاوت خواهد بود. کشور ایران با در نظرگیری موارد تخصصی و تدابیر مهم در بسته بندی، بازاریابی و غیره همواره تلاش ‌می‌کند تا در تجارت زعفران جایگاه بالا خود را حفظ کند. در صورتی که این تدابیر به درستی انجام نگیرد، نمی‌توان سود مناسبی از تعرفه جهانی زعفران کسب کرد.

قیمت جهانی زعفران

سخن پایانی

قیمت جهانی زعفران بیشتر از هرچیز به دو طرف صادرکننده و واردکننده آن بستگی دارد و از قانون و قیمت ثابتی پیروی نمی‌کند؛ زیرا نرخ ارز همیشه در حال تغییر است. گفته شد که عوامل زیادی در تعیین قیمت زعفران مانند نوع، کیفیت، برند، بسته بندی، وزن، کشور مقصد و غیره تاثیرگذار هستند. از مهم ترین نکاتی که تجار و صادرکنندگان باید به آن آگاه باشند نرخ لحظه‌ای ارز، نوسانات بازار و عوامل تاثیر گذار بر این نوسانات ‌می‌باشد.

مقالات پیشنهادی

مدارک لازم برای صادرات زعفران

تعیین مدارک لازم برای صادرات زعفران

ایران از بزرگترین تولیدکنندگان زعفران جهان است. زعفران علاوه بر استفاده‌های خوراکی در موارد دارویی نیز کاربردهای زیادی دارد. دیگر تولیدکنندگان زعفران

تعرفه صادرات پسته

بررسی تعرفه صادرات پسته

پسته از خشکبارهای محبوب جهان محسوب می‌شود که در کشورهای محدودی باکیفیت مرغوب تولید می‌شود. کشور ایران در لیست کشورهایی با مرغوب‌‌ترین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *