شـــارونــــا

گروه بازرگانی شارونا

تهران - ولنجک

خیابان ارغوان - کوچه دوم

22179204 021

09129459825

شنبه تا چهارشنبه: ۹ تا ۱۷

پنجشنبه: ۹ تا ۱۳

بررسی سود صادرات پسته

به سبب داشتن منابع و امکانات مناسب صادرات خشکبار پس از نفت از مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران محسوب ‌می‌شود که یکی از مزیت‌های کشور در عرصه رقابتی تجارت بین الملل نیز ‌می‌باشد. با توجه به تاریخ کشور‌های توسعه یافته در ‌می‌یابیم که از ارکان مهم تشکیل‌دهنده اقتصاد کشور مربوط به بخش کشاورزی است. رفع نیاز‌های غذایی افراد از مسائل مهم در جهان به شمار ‌می‌آید؛ به همین دلیل رقابت در این عرصه بسیار حائز اهمیت است. از مهم‌ترین کالا‌های صادراتی کشور ما ‌می‌توان به پسته اشاره کرد. پسته ایرانی به دلیل کیفیت بالا و طعمی‌ دلچسب در میان کشور‌های جهان از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است و هر ساله علاقه‌مندان آن در حال افزایش هستند. به دلیل سود صادرات پسته از برترین صادرکنندگان پسته جهان ‌می‌توان به آمریکا، ایران، چین، هنگ کنگ، آلمان و ترکیه اشاره کرد.

تولید پسته ایرانی

اصلی‌ترین مرحله در صادرات پسته ایرانی مربوط به بخش تولید پسته‌ای با کیفیت و مرغوب است که در میزان تقاضا برای این کالا تاثیر ویژه‌ای دارد. تولید پسته ایرانی هر ساله از حجم بالایی برخوردار است و همین موضوع بر میزان خرید و فروش چشمگیر آن موثر است. پسته از محصولات استان خراسان به شمار ‌می‌آید که بیشترین حجم پسته تولیدی کشور را به خود اختصاص ‌می‌دهد. این محصول در آب و هوای خشک و گرم رشد ‌کرده و به ندرت در بعضی نقاط دیگر کشور نیز تولید ‌می‌شود.

سود صادرات پسته

صادرات پسته

در شروع روند صادرات پسته توجه به نیاز مشتریان بسیار مورد اهمیت ‌می‌باشد. ضروری است تا در ابتدا خواسته‌های هر جامعه برای پسته مانند نوع صادراتی مورد بررسی قرار گیرد. از عوامل تعیین‌کننده نیاز یک کشور، می‌توان به کیفیت و قیمت آن اشاره کرد. به طور معمول کشور‌های اروپایی به کیفیت پسته صادر شده به این کشور توجه ویژه‌ای دارند در مقابل کشورهایی که دارای درآمد متوسطی هستند و از توسعه کمتری برخوردارند، محصولات با کیفیت متوسط، بیشتر حجم بازارشان را تشکیل ‌می‌دهد.

اگر بخواهیم مراحل صادرات پسته پس از تامین محصول را به طور خلاصه بیان کنیم به شرح زیر خواهد بود:

  • توجه به بسته‌بندی محصول
  • دریافت گواهی‌های سلامت و بهداشت جهت تایید استاندارد بودن پسته
  • ارسال محصول به گمرک برای تایید صحت و سلامت آن
  • اخذ گواهی سلامت در گمرک
  • ارائه محصول به شرکت‌های حمل و نقل
  • تهیه بارنامه و انجام روند تسویه حساب

سود صادرات پسته چقدر است؟

به طور کل درآمد صادرات خشکبار در کشور ما میزان قابل توجه‌ای دارد و سود صادرات پسته جز دسته پردرآمدترین محصولات به عنوان یک کالای غیر نفتی با ارزش افزوده بالا و سود مناسب در ایران به شمار ‌می‌آید.  توجه به این موضوع ضروری است که جهت کسب جایگاه موفق در این عرصه و داشتن سود و درآمد بالا لازم است تا شناخت کافی نسبت به مراحل انجام صادرات را کسب کنیم و هر یک از مراحل را با دقت انجام دهیم. در صورت نداشتن دانش کافی بعد از ورود به بازار جهانی علاوه بر شکست در سودآوری و خسارت‌های مالی، جایگاه کشور در عرصه کشور‌های صادرکننده این محصول نیز به خطر ‌می‌افتد.

سود صادرات پسته

بررسی نوع و ارزش پسته در قیمت نهایی آن بسیار موثر است. همچنین لازم است تا کشورهای خواهان گران قیمت‌ترین پسته ایرانی را بشناسیم. از میان کشور‌های علاقه‌مند به پسته ایرانی آلمان، امارات، لبنان، ایتالیا و اردن گران‌ترین نوع را خریداری ‌می‌کنند؛ در نتیجه سود صادرات پسته حاصل شده از این کشورها بیشتر است. همچنین عامل موثر دیگر در سود صادرات پسته میزان خریداری شده در هر کشور است، که کشورهایی همچون آلمان، عراق، قزاقستان، امارات بیشترین واردکنندگان پسته ایرانی هستند.

جمع بندی

میان خشکبارهای صادراتی کشور، سود صادرات پسته به دلیل کیفیت و مرغوبیت ایرانی میزان قابل توجه‌ای دارد. در بازار جهانی و میان سایر صادرکنندگان این کالا جایگاه دوم بعد از ایالات متحده آمریکا را به خود اختصاص ‌می‌دهد. در صورت خرید عمده این محصول و کنترل و بررسی در روند تولید و فرآوری، تا صادرات درست و اصولی آن مطابق با خواسته کشور مقصد ‌می‌توان درآمد قابل توجه‌ای از سود پسته در معاملات صادراتی کسب کرد.

مقالات پیشنهادی

مدارک لازم برای صادرات زعفران

تعیین مدارک لازم برای صادرات زعفران

ایران از بزرگترین تولیدکنندگان زعفران جهان است. زعفران علاوه بر استفاده‌های خوراکی در موارد دارویی نیز کاربردهای زیادی دارد. دیگر تولیدکنندگان زعفران

تعرفه صادرات پسته

بررسی تعرفه صادرات پسته

پسته از خشکبارهای محبوب جهان محسوب می‌شود که در کشورهای محدودی باکیفیت مرغوب تولید می‌شود. کشور ایران در لیست کشورهایی با مرغوب‌‌ترین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *